Jak dobrze wziąć kredyt?

Czy nieruchomość jako wkład własny to dobry pomysł?

Kredyt to poważne zobowiązanie i niejednokrotnie taką większą pożyczkę musimy zaplanować. Rzadko zdarza się, że kredyt na większą kwotę dostaniemy od razu, bez żadnych oszczędności. Najczęściej, zwłaszcza w przypadku kredytu hipotecznego, wymagany jest wkład własny w kwocie 20 procent wartości kredytu. Niewiele osób jednak wie, że wkładem własnym nie muszą być pieniądze – może to być również nieruchomość.

Czy nieruchomość może być wkładem własnym?

Wkład własny to zazwyczaj określona suma pieniędzy, która dla banku stanowi zabezpieczenie i dowód, że kredytobiorcę stać będzie na spłatę zobowiązań. Są jednak różne formy wkładu własnego, które uznaje część banków. Jeśli nie mamy oszczędności, może to być między innymi wsparcie finansowe od rodziny, zastaw na obligacjach czy innego rodzaju papierach wartościowych, czy też środki odłożone na remont. Wiele banków oferuje także ubezpieczenie od niskiego wkładu własnego, co sprawia, że kredyt jest łatwiejszy do osiągnięcia. Wkładem własnym może być także inna nieruchomość lub działka, na której budowany będzie dom.

Czy wiele banków respektuje tę opcję? Nie wszystkie, jednak są placówki, które chętnie udzielają kredytów hipotecznych, biorąc pod uwagę wkład własny w formie nieruchomości.

Jaka nieruchomość może być wkładem własnym?

Nieruchomość to dobry pomysł na wkład własny, jednak musi ona spełniać pewne warunki. Nieruchomością, która może spełniać funkcję wkładu własnego, może być na przykład działka, na której, planujesz wybudować dom. Jest to dobry pomysł, ponieważ dzięki własnej działce nie musisz mieć odłożonej dużej ilości pieniędzy. Zarówno działka, jak i inna nieruchomość, którą wskażesz jako wkład własny, nie może być obciążona hipoteką, a także musi mieć wartość nieprzekraczającą 20 procent wartości kredytu. Jeśli wkładem własnym jest inna nieruchomość, musisz także być właścicielem lub współwłaścicielem. W tym przypadku bank nakłada na nieruchomość hipotekę, która zdejmowana jest w momencie wpłacenia 80 procent wartości kredytu.

Czy nieruchomość jako wkład własny to dobry pomysł?

Jeśli posiadasz własną nieruchomość, a najlepiej działkę budowlaną, warto zastanowić się nad opcją takiego wkładu własnego. Dużą bolączką jest często dla kredytobiorców hipoteka – jeśli masz mieszkanie, które na przykład wynajmujesz, taki układ może być wręcz idealny. Takim sposobem dom, który budujesz lub kupisz, nie jest własnością banku, a w razie niespłacenia raty, bank zwróci się ku innej nieruchomości. W przypadku wynajmu ponadto kredyt niejako spłaca się sam, jest to więc korzystna opcja dla przyszłego kredytobiorcy.