Jak dobrze wziąć kredyt?

Czym są kredyty gotówkowe na PIT?

Jest wiele różnych rodzajów kredytów… i choć wydawać by się mogło, że otrzymanie kredytu dla niektórych graniczyć może niemal z cudem, okazuje się, że wśród wielu różnych form pożyczek istnieją też promocje i oferty sezonowe. Taką ofertą jest z pewnością kredyt gotówkowy PIT, o który można wnioskować raz w roku na podstawie corocznego rozliczenia podatkowego.

Czym dokładnie jest kredyt gotówkowy na PIT?

Kredyt hipoteczny czy gotówkowy to duże obciążenie i niejednokrotnie stres związany z niewiadomą odnośnie jego otrzymania. Większość kredytów udzielanych jest przez banki na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony – istnieją od tej reguły wyjątki, jednak w większości przypadków stała umowa jest niezbędna. Sprawdza się także zdolność kredytową na podstawie raportu BIK, często również BIG i KRD (wszystko zależy tutaj od banku). Nieco łatwiej jest dostać kredyt gotówkowy na PIT. Czym dokładnie jest ten produkt?

Przyznanie kredytu, zwłaszcza na większą sumę pieniędzy, warunkowane jest wieloma czynnikami, ponadto klient musi często wskazać cel takiego wniosku. Nie trzeba go opisywać w przypadku kredytów gotówkowych, które przyznawane są na mniejsze sumy.  Kredyty gotówkowe na www.bankier.pl przedstawiają szeroki zakres finansowy  tych produktów.  Znajdziemy tutaj kredyty na niższe i wyższe kwoty; różny jest także okres spłaty.

W przypadku klasycznych kredytów gotówkowych wymagane jest między innymi zaświadczenie o zarobkach. Natomiast kredyt gotówkowy na PIT przyznawany jest w pewnym zakresie w oparciu o deklarację roczną PIT. Nie należy jednak sugerować się nazwą w kontekście dokumentacji. Każdy proces przyznawania kredytu przez bank wiąże się z dokładną weryfikacją klienta. Oznacza to, że wnioskując o kredyt na PIT, w oczywisty sposób nasza historia kredytowa będzie przez bank prześwietlona, jednak jeśli zdecydujemy się skorzystać z tej formy pożyczki, nie będziemy musieli najprawdopodobniej przedstawiać zaświadczenia o zarobkach. Dla wnioskującego jest to uproszczenie procedur, dla banków zaś możliwość szerszego wglądu w sytuację finansową wnioskującego. W dobrej sytuacji są osoby, które mają w danym banku założony rachunek ROR – w takim przypadku wniosek o kredyt na PIT często może być składany online.

Gdzie można znaleźć kredyty gotówkowe na PIT? Sezonowe promocje w wybranych bankach

Jeszcze do niedawna wiele banków oferowało kredyty na PIT, będące swego rodzaju promocjami sezonowymi, mającymi zachęcić ludzi do korzystania z usług banku. Oferty kredytów na PIT zmieniają się z roku na rok, i nie w każdym sezonie banki, które oferowały takie kredyty w poprzednich latach, będą ponawiać ofertę. Warto również zaznaczyć, że oferta kredytów na PIT jest ograniczona czasowo – trwa zazwyczaj maksymalnie do końca czerwca, kiedy temat rozliczeń podatkowych zamyka się na cały kolejny rok.

Kredyty na PIT oferowane są przez niektóre banki. Na ten moment, są to między innymi:

  • Milennium Bank;
  •  Satander Consumer Bank;
  • Getin Bank;
  • Alior Bank;
  • BNP Paribas.

Kto może wnioskować o kredyt gotówkowy na PIT?

O kredyt gotówkowy na PIT może wnioskować każda osoba, która rozlicza się z Urzędem Skarbowym i zatrudniona jest na Umowę o Pracę. Do wniosku należy dołączyć deklarację PIT. Może to być zarówno PIT 11 w przypadku osoby indywidualnej, jak i PIT 36/36 L w przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą.

Atrakcyjne oferty kredytów na PIT z wyszczególnieniem warunków, jakie muszą być spełnione, znajdziesz w aktualizowanych na bieżąco rankingach w Internecie. Warto śledzić promocje zwłaszcza w gorącym okresie składania deklaracji podatkowych.

W jaki sposób analizowany jest PIT w kredycie gotówkowym?

Obecnie w większości przypadków dochody i tak uwzględniane są w oparciu o wpływy na konto, a kredyt przyznawany jest po przeanalizowaniu zdolności kredytowej, deklaracja PIT ma być natomiast dodatkowym dokumentem, który ułatwi wgląd w kondycję finansową klienta. Przy pełnej analizie finansowej, może być wymagane dostarczenie takich dokumentów jak wyciąg z rachunku ROR (zwłaszcza jeśli wnioskujemy o kredyt w innym banku, niż ten, w jakim posiadamy konto), czy skany umowy z pracodawcą. Jeśli chcemy otrzymać kredyt na preferencyjnych warunkach, będziemy również potrzebować dobrego scoringu w BIK.

Kredyty gotówkowe na PIT mogą być jednak dla niektórych sporym ułatwieniem i wiązać się z różnego rodzaju atrakcyjnymi promocjami.