Jak dobrze wziąć kredyt?

Gdzie i jak sprawdzić swój bik?

Wiele osób, które chcą wziąć kredyt, sięga po raport BIK. Za jego pomocą możesz zorientować się, jaka jest Twoja zdolność kredytowa, a także, czy ktoś nie wziął na Ciebie pożyczki.

Co to jest BIK?

BIK to inaczej Biuro Informacji Kredytowej. Organizacja ta została stworzona, aby banki i inne instytucje finansowe miały łatwy dostęp do historii kredytowej klienta wnioskującego o pożyczkę. W raporcie BIK znajdują się wszystkie spłacone i niespłacone pożyczki, a także dane osobowe klienta. Natomiast takie informacje jak niezapłacony mandat, nie znajdują się w informacji BIK, a, ewentualnie, w Krajowym Rejestrze Długów.

Na korzyść kredytobiorcy na pewno wpływają wszystkie spłacone pożyczki i kredyty, które znacząco podwyższają jego wiarygodność w oczach banku. Warto także wziąć pod uwagę, że zazwyczaj kredyt można dostać w przypadku stabilnej umowy o pracę, najczęściej na czas nieokreślony, oraz przedstawienia dochodów, których wysokość umożliwia regularną spłatę kredytu – tych informacji jednak nie znajdziesz w raporcie BIK.

Jak sprawdzić swój BIK?

BIK można sprawdzić, dokonując opłaty za raport, a także bezpłatnie. W pierwszej opcji raport dostaniemy szybciej, i odbywa się to za pomocą specjalnego przycisku. Jednak BIK może sprawdzić każdy obywatel raz na pół roku zupełnie za darmo. Jest to proces, który trwa do 30 dni, jednak często raport wysyłany jest dużo wcześniej. Na początku trzeba wypełnić specjalny formularz, a później dołączyć skan naszego dowodu tożsamości. W kolejnym kroku należy wysłać przelew weryfikacyjny w wysokości 1 złotego, z konta, które wskazaliśmy w formularzu. Nie może być to konto firmowe. Następnie należy odebrać e-mail i kliknąć link weryfikacyjny. Po chwili dostaniemy SMSa z kodem, za pomocą którego zalogujemy się do panelu. W taki sposób powstaje konto w serwisie, za pomocą którego możemy wysłać prośbę o raport BIK.

Po co sprawdzić swój BIK?

BIK to jedna z podstawowych informacji dla banków, jeśli chcemy starać się o kredyt. Korzystny BIK to dużo większe szanse na otrzymanie kredytu. Przed przystąpieniem do procedury wnioskowania o kredyt warto więc sprawdzić, czy w ogóle mamy zdolność kredytową.

Wiele osób sprawdza również swój BIK, żeby zorientować się, czy ktoś nie wziął na ich konto pożyczki. Jakiś czas temu popularne były informacje o tym, że w firmach pożyczkowych, które przyznawały chwilówki na dowód, wiele nieuczciwych osób legitymowało się dowodem znalezionym, wpędzając w ten sposób w spore kłopoty właściciela dokumentu. Ponieważ pożyczki nie zostawały spłacone, w raporcie BIK widnieją one na koncie właściciela. Jeśli więc zgubiłeś dowód i chcesz zorientować się, czy ktoś nie wziął na Ciebie pożyczki, warto sprawdzić raport BIK. Każdy kredyt czy pożyczka pozostawia po sobie ślad w systemie i za pomocą takiego raportu, możesz bardzo łatwo go sprawdzić.