Jak dobrze wziąć kredyt?

Kiedy i jak sprawdzić swój bik, jeśli starasz się o kredyt gotówkowy?

Wzięcie kredytu to poważna sprawa, jednak dostanie go, nie jest wcale takie proste. Jeśli starsz się o kredyt gotówkowy, dobrze jest wcześniej sprawdzić swój BIK. Pomoże Ci to w przygotowaniu się do złożenia wniosku, dzięki raportowi sprawdzisz także, czy ktoś nie wziął na Ciebie nielegalnie kredytu.

Co to jest kredyt gotówkowy?

Na rynku mamy różne rodzaje kredytów. Rozróżniamy kredyty hipoteczne, konsolidacyjne, karty kredytowe czy nawet całe linie kredytowe. Kredyt gotówkowy to jeden z najczęściej zaciąganych przez klientów produkt bankowy. To inaczej kredyt konsumencki, który udzielany jest wyłącznie przez banki lub inne instytucje będące pod kuratelą Komisji Nadzoru Finansowego, na dowolny cel konsumencki. W przypadku tego kredytu, środki dostaje się na konto. Spłata następuje w ratach, które są oprocentowane. Najczęściej bank sugeruje również (czasem wręcz wymaga), aby klienci wykupili dodatkowe produkty, takie jak ubezpieczenie kredytu lub innego rodzaju polisy.

Aby dostać kredyt gotówkowy, należy mieć dobrą historię kredytową, to znaczy nie posiadać w swoim BIK-u adnotacji o niespłaconych pożyczkach. Pomocna będzie także stabilna umowa o pracę i zaświadczenie o zarobkach.

Co to jest BIK i po co go sprawdzać?

Nasz historia kredytowa jest zapisana w raporcie BIK. To inaczej Biuro Informacji Kredytowej, czyli miejsce, w którym widnieją zapisy odnośnie każdego klienta banku. W bazie BIK bank sprawdza, czy w poprzednich latach zostały zaciągnięte i spłacone jakieś pożyczki, czy może następowały opóźnienia z tytułu spłaty, lub jakieś zobowiązania nie zostały uregulowane.

Natomiast informacje o niespłaconych mandatach nie znajdują się w BIK, a w Krajowym Rejestrze Długów, który czasem również jest brany pod uwagę przez bank. Warto również zaznaczyć, że w przypadku spłacenia zaległej pożyczki, klient ma prawo raz na jakiś czas wystąpić do Biura Informacji Kredytowej z prośbą o usunięcie z historii niechlubnej karty. Można więc przy odrobinie wysiłku szybko poprawić swoją zdolność kredytową przed wnioskowaniem o kredyt.

Jak sprawdzić swój BIK?

Raport BIK jest dostępny w Internecie. Można sprawdzić go na dwa sposoby – ściągając płatny raport, oraz bezpłatnie. Wersja płatna kosztuje 39 złotych i dostaniemy ją szybciej. Jednak każdy obywatel może raz na pół roku ściągnąć swoją historię BIK za darmo.

Aby sprawdzić swój BIK, należy założyć konto na stronie Biura Informacji Kredytowej, zalogować się, a następnie wysłać prośbę o wygenerowanie raportu. W wersji bezpłatnej Biuro ma 30 dni na wysłanie nam raportu. Rejestracja jest dość szczegółowa i wymaga między innymi wysłania przelewu weryfikacyjnego oraz podania szczegółowych danych, sam raport jest jednak stosunkowo łatwo dostępny i może pomóc osobie, która chce wnioskować o kredyt gotówkowy.