Jak dobrze wziąć kredyt?

Kredyt czy karta kredytowa? Sprawdź w rankingu promocji bankowych!

Karty kredytowe były swego czasu bardzo popularnymi produktami. Dzisiaj, wraz ze wzrostem kosztów kredytów, również patrzy się na nie przychylnie. Obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy, które sprawiają, że klienci wybierają właśnie ten, a nie inny produkt. Jak sprawdzić, co na danym etapie  życia i w konkretnej sytuacji będzie dla nas korzystniejsze?

Jakie są wady i zalety kredytu?

Kredyt to inaczej pożyczka bankowa na konkretnych zasadach. Zależnie od tego, czy chcemy wziąć kredyt gotówkowy, czy też hipoteczny, kredyt na firmę lub na przykład kredyt na samochód, warunki i oprocentowanie rat będą różne. Stosunkowo najprościej jest dostać kredyt gotówkowy, ponieważ jest on przyznawany na mniejsze kwoty, niż na przykład kredyt hipoteczny. W tym przypadku ograniczona będzie liczba dokumentów (często nie musimy donosić do placówki zaświadczenia o zarobkach), ale także wyższe oprocentowanie. Ponieważ kredyty hipoteczne rozłożone są na wiele lat, ich rata może być niższa.

Zarówno w przypadku kredytów, jak i kart kredytowych czy też innych produktów bankowych, warto zwrócić uwagę na specjalne okazje, jakie oferują banki. Dostępny w sieci ranking promocji bankowych zgarnijpremie.pl pomoże ci wybrać najlepszą ofertę zarówno w kwestii konta bankowego, jak i kredytu czy karty kredytowej. Wiele placówek oferuje ciekawe premie i bonusy.

Czym różni się karta kredytowa od kredytu?

Specyficzną i na pewno wygodną formą uzyskania pożyczki, jest karta kredytowa. Jej działanie polega na tym, że pieniądze uzyskane od banku wydajemy bezpośrednio poprzez kartę płatniczą. Używając karty kredytowej, płacimy więc bezpośrednio pieniędzmi banku, aż do ustalonego wcześniej limitu. Dług spłacamy po określonym w umowie z bankiem czasie (najczęściej jest to około 60 dni) – jest to okres bezodsetkowy, podczas którego mamy szansę zwrócić bankowi dokładnie tyle, ile pożyczyliśmy. Jednak już spóźnienie się ze spłatą choćby o kilka godzin może generować różnego rodzaju koszty.

Sam limit kredytu na karcie ustalany jest indywidualnie z bankiem. Co prawda, aby wnioskować o kartę kredytową, musimy spełnić nieco mniej warunków, niż w przypadku starania się o kredyt, nadal jednak przed wydaniem karty bank analizuje sytuację i zdolność kredytową wnioskującego i może wymagać dodatkowych dokumentów, takich jak choćby formularz PIT czy dokument potwierdzający stały dochód.

Kredyt czy karta kredytowa?

Wnioskowane o kredyt gotówkowy dla niektórych będzie korzystniejsze, niż korzystanie z karty kredytowej, dla innych wręcz przeciwnie. W przypadku kredytu ważne jest, żebyśmy wiedzieli, na co chcemy spożytkować pożyczone pieniądze. Co prawda, wnioskując o kredyt gotówkowy, nie musimy wskazywać celu pożyczki, jednak dobrze jest ustalić to samemu. Karty kredytowe mają do siebie bowiem to, że opłacalne są tylko, jeśli wykonamy wymaganą ilość operacji. Wtedy obejdzie się bez wysokich opłat. Jak łatwo można się domyślić, jest to opłacalne raczej wtedy, gdy za pomocą karty kredytowej chcemy na jakiś czas podwyższyć sobie standard życia lub na przykład wyjechać na wakacje. Jeśli jednak potrzebujemy pieniędzy na przykład na remont, czy też na samochód i przelew chcemy zrobić jednorazowo, dużo lepszym rozwiązaniem będzie wzięcie kredytu. Warto tutaj także wskazać, że kwotę kredytu możemy z bankiem negocjować, w przypadku karty kredytowej ta kwestia może być natomiast nieco utrudniona.

Promocje bankowe kart kredytowych

Wydanie karty kredytowej wiąże się często z wysokimi opłatami. Jednak są banki, które nie tylko oferują bezpłatne założenie karty kredytowej, ale także proponują szereg ciekawych bonusów. Niektóre placówki przy karcie za 0 złotych oferują na przykład zwrot za paliwo (Citibank- BP proponuje aż 720 złotych) lub kwotę do wydania na zakupy (w Biedronce, czy na Allegro) albo w gotówce (360 złotych wypłaci bank Santander).

Warto jednak w tym przypadku pamiętać, że oprócz odsetek związanych z użytkowaniem karty, które mogą być nawet zerowe, istnieje jeszcze oprocentowanie i RRSO – to może ostatecznie wynieść od ok. 10 do nawet 83,5 procent.