Kredyt gotówkowy stanowi jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Jest stosunkowo łatwy do uzyskania, a w ten sposób można zyskać dodatkowe pieniądze na dowolny cel. Jeśli zastanawiasz się nad założeniem wniosku, to sprawdź jak krok po kroku zaciągnąć kredyt gotówkowy.

Porównywarka kredytów gotówkowych

Pierwszym krokiem, jaki musisz podjąć, jest znalezienie korzystnej oferty, a to nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Banki tworzą coraz więcej atrakcyjnych produktów, trudno jest się zorientować w ich warunkach.

Lecz z pomocą przyjdą Ci porównywarki kredytów gotówkowych. To internetowe narzędzia, które w jednym miejscu zbierają informacje z różnych placówek i przedstawiają je w ujednolicony sposób. Co więcej, w większości przypadków pozwalają na dopasowanie listy wyników do Twoich potrzeb – wystarczy określić kwotę kredytu oraz preferowany okres spłaty.

W ten sposób sprawdzisz, jakie jest oprocentowanie czy prowizja interesujących Cię produktów. My natomiast radzimy, abyś największą uwagę zwrócił na RRSO, czyli wskaźnik pokazujący, jaki jest rzeczywisty koszt zobowiązania.

Pieniądze

Złożenie wniosku online lub stacjonarnie

Gdy już zdecydujesz się na konkretną ofertę, musisz złożyć wniosek. Możesz to zrobić stacjonarnie, w oddziale banku lub online – przez internet. My rekomendujemy tę drugą opcję, ponieważ jest prosta, intuicyjna i nie wymaga wychodzenia z domu, a co za tym idzie – oszczędzasz czas.

We wniosku będziesz musiał podać swoje dane osobowe, informacje dotyczące zatrudnienia i zarobków, a także preferowanych warunków kredytu (jego wysokość i okres spłaty). Ponadto konieczne będzie dołączenie wymaganych przez bank dokumentów.

Dostarczenie dokumentów wymaganych do kredytu

W zależności od tego, o jak dużą kwotę się starasz, bank może wymagać innego zestawu dokumentów. Jednak zawsze trzeba będzie dostarczyć ważny dowód osobisty. Co istotne, nie można wziąć kredytu na paszport lub prawo jazdy.

Oprócz tego potrzebne może być zaświadczenie o wysokości wynagrodzenia, zaświadczenie o rodzaju stosunku pracy oraz okresie zatrudnienia, a także wyciąg z konta bankowego. Te informacje służą do określenia zdolności kredytowej.

Wydanie decyzji kredytowej

Gdy spełnisz wszystkie formalności, następny krok należy do banku. Sprawdza on Twoją historię kredytową, czyli to, czy wcześniej zaciągałeś jakiekolwiek zobowiązania i jeśli tak, to czy były one regularnie spłacane. Na podstawie różnych czynników oblicza też zdolność kredytową, czyli realną ocenę możliwości terminowej spłaty pożyczonych środków.

Na tej podstawie wydaje decyzję kredytową, która może być pozytywna lub negatywna. Wtedy dowiesz się, jaką kwotę możesz otrzymać oraz w ilu ratach należy ją spłacić. Na tym etapie często okazuje się, że wartości te różnią się od Twoich preferencji. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ jeśli Twoja zdolność kredytowa jest niewystarczająca, bank może obniżyć kwotę kredytu lub wydłużyć jego spłatę.

Podpisanie umowy i wypłata kredytu gotówkowego

Jeśli udało Ci się uzyskać pozytywną decyzję, możesz podpisać umowę. W niej zawarte zostaną wszystkie warunki zobowiązania, dlatego warto się z nią dokładnie zapoznać. Umowę zwykle finalizuje się w oddziale banku, choć można się także umówić na wizytę kuriera. Po dopełnieniu tych formalności następuje wypłata środków. Obecnie najczęściej ma to formę przelewu wysłanego na wskazane konto bankowe.