Jak dobrze wziąć kredyt?

Kredyt hipoteczny a wysokie stopy procentowe — co musisz wiedzieć?

Stopy procentowe, a konkretnie ich zmiany, wpływają na życie każdego z nas, a w szczególności tych osób, które planują lub są posiadaczami kredytu hipotecznego. Czytaj dalej, a dowiesz się, co warto wiedzieć o stopach procentowych w kontekście kredytu hipotecznego!

Czym są stopy procentowe?

Stopy procentowe, to najprościej mówiąc, cena pieniędzy, którą trzeba uiścić za ich pożyczenie. To one warunkują, ile trzeba będzie zapłacić za kredyt lub ile będzie można zarobić na posiadanych oszczędnościach. W praktyce, stopy procentowe, to nie tylko rozliczenia pomiędzy bankami, a ich klientami, ale również transakcje wykonywane pomiędzy tymi instytucjami.

Dodatkowo, stopy procentowe ustalane są w taki sposób, aby zapewnić polskiej walucie jak największą stabilność. Co ważne, efekty działań związanych ze stopami procentowymi nie są widoczne od razu. Można się ich spodziewać nawet do roku od ogłoszenia zmian z nimi związanych.

Mechanizm związany z podwyższaniem stóp procentowych silnie wiąże się ze zjawiskiem inflacji i to właśnie one, są narzędziem do sprawowania nad nią kontroli. Rada Polityki Pieniężnej poprzez podniesienie stóp procentowych próbuje powstrzymać narastającą inflację, zmniejszając tym samym podaż pieniądza.

Jak stopy procentowe wpływają na kredyty hipoteczne?

Narodowy Bank Polski wydając komunikat o wysokości stóp procentowych, przekazuje informację na jak wysoki procent pożycza pieniądze bankom. To z kolei wpływa na cenę, którą ustalają banki komercyjne w dalszym pożyczaniu pieniędzy, przykładowo w postaci kredytu hipotecznego. Ważne jest więc dokładne przeanalizowanie swoich możliwości finansowych i zadanie sobie pytania czy naprawdę trzeba wziąć kredyt, aby później nie mieć problemów z jego spłatą i regularnie rosnącymi ratami zobowiązania.

Jeśli NBP ogłasza wysokie stopy procentowe, to banki również pożyczają dalej na wysoki procent. Efektem jest wzrost oprocentowania zaciągniętych zobowiązań, przez co stają się one automatycznie droższe. W tym samym czasie rośnie również oprocentowanie lokat, co jest dobrą wiadomością dla konsumentów, ponieważ banki nie chcąc pożyczać pieniędzy od banku centralnego, zachęcają do lokowania pieniędzy u siebie.

Podwyższanie stóp procentowych ma bezpośredni wpływ na wysokość rat kredytów hipotecznych, które od razu stają się wyższe. Raty kredytu są również uzależnione od wysokości wskaźnika WIBOR, który może zmieniać się co 3 lub 6 miesięcy, zgodnie z zapisami w umowie kredytowej.

W jakich sytuacjach raty kredytu hipotecznego pozostają bez zmian?

Do tej pory, zdecydowana większość kredytów była udzielana na warunkach związanych ze zmiennym oprocentowaniem. Aktualnie, pojawia się coraz więcej ofert, które kuszą oprocentowaniem stałym na konkretny czas, najczęściej jest to 5 lub 7 lat. Co ważne, kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem jest droższy niż ten, ze zmiennym, dlatego tak wielu ludzi korzysta właśnie z tej drugiej możliwości.