Jak dobrze wziąć kredyt?

Mieszkanie czy działka jako wkład własny kredytu?

Wzięcie kredytu hipotecznego to poważna sprawa i wiąże się z pewnymi warunkami. Aby dostać kredyt na dom, trzeba spełnić szereg wymogów, między innymi wykazać zdolność kredytową, a także dysponować odpowiednim wkładem własnym. A czy działka lub mieszkanie również mogą być wkładem własnym kredytu hipotecznego?

Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to jedna z najczęściej wybieranych form kredytu. Najczęściej są to kredyty na budowę domu lub zakup mieszkania, ale nie tylko. Zabezpieczeniem takiego kredytu jest dla banku hipoteka, czyli majątek – obecny i przyszły – wnioskującego o kredyt. Oznacza to, że najczęściej dom, na który brana jest pożyczka lub kredyt, jest jednocześnie zabezpieczeniem dla banku w razie braku spłaty rat kredytu. Oprócz hipoteki, kredyty bardzo często obwarowane są różnego rodzaju ubezpieczeniami i innymi kosztami, które mają być gwarancją dla banku. Kredyty hipoteczne przyznawane są zazwyczaj na duże sumy, stąd też często wykupienie ubezpieczenia jest obowiązkowe.

Działka lub mieszkanie jako wkład własny – jak to działa?

Wkład własny kredytu to inaczej kwota, którą musi dysponować kredytobiorca, aby kredyt w ogóle dostać. Nie wszyscy jednak wiedzą, że wkładem własnym wcale nie muszą być pieniądze – może nim być także nieruchomość o określonej wartości.

Co dokładnie może być wkładem własnym? Mieszkanie, działka lub dom – warunkiem jest jedynie, aby były one własnością kredytobiorcy. Klient może być także współwłaścicielem, w tym przypadku wymagane są jednak dodatkowe dokumenty, jak np. zgoda drugiego właściciela.

Najlepszym wkładem własnym mieszkania jest działka budowlana, na której planujemy wybudować dom. Jest to sytuacja bardzo korzystna, ponieważ może być ona jednocześnie hipoteką, a z uwagi, że zazwyczaj wartość działki przekracza znacznie wymagane przez bank zabezpieczenie, można łatwo negocjować warunki kredytu z placówką bankową.

Czy nieruchomość jako wkład własny to dobry pomysł?

Jeśli nie dysponujesz określoną kwotą pieniędzy, wkład własny w formie mieszkania lub działki to dobry pomysł. Mieszkanie, które wskazujesz bankowi jako wkład własny, możesz wynajmować. Plusem jest tutaj przede wszystkim fakt, że nie musisz przez długie lata odkładać pieniędzy na koncie, aby dostać kredyt, a oszczędności możesz przeznaczyć na coś innego.

Najkorzystniejszą opcją jest wkład własny w formie działki budowlanej, na której stawiany będzie dom. Jest to w miarę bezpieczna inwestycja, a przede wszystkim nie wymaga wielu wyrzeczeń. Jeśli posiadasz działkę lub jakąkolwiek inną nieruchomość, warto zorientować się w banku, jakie są możliwości wzięcia kredytu z tego rodzaju wkładem własnym. Wiele z opcji jest w tym przypadku bardzo korzystnych dla kredytobiorcy.