Jak dobrze wziąć kredyt?

Pożyczka pozabankowa a kredyt w banku – czym się różnią?

Pożyczki pozabankowe i kredyty bankowe to produkty, które mają jeden cel, zapewnić środki finansowe osobie, która o nie wnioskuje. Więcej jest jednak między nimi różnic, które wpływają między innymi na koszty tych zobowiązań. Co więc warto wiedzieć o pożyczkach pozabankowych i kredytach?

Pożyczki pozabankowe – czym są?

Pożyczki pozabankowe najczęściej udzielane są przez firmy pożyczkowe, choć nie tylko. W ofercie mają je także parabanki, nawet osoby prywatne mogą dawać pożyczki, jeśli dysponują odpowiednimi do tego środkami. Najchętniej zaciągane pożyczki pozabankowe to m.in. chwilówki, które nie wymagają wielu formalności. Wyróżnić można jeszcze pożyczki na raty, przypominające popularne kredyty gotówkowe.

Pożyczki pozabankowe charakteryzują się tym, że są łatwo dostępne. W niektórych przypadkach wystarczające jest okazanie jedynie dowodu osobistego, by je otrzymać. Nie wszystkie firmy pożyczkowe weryfikują klientów tak skrupulatnie, jak muszą robić to banki. Stąd taka popularność pożyczek bez zaświadczeń i bez BIK. Przeważnie historia kredytowa nie jest dokładnie sprawdzana, nie są wymagane też zaświadczenia o dochodach. Oznacza to, że o pożyczkę może wnioskować nawet osoba zadłużona, czyli taka, która w banku nie dostałaby kredytu. Z tego względu produkty te największym zainteresowaniem cieszą się wśród klientów, którzy nie mają dobrej zdolności kredytowej.

Kredyty bankowe – co warto wiedzieć?

Kredyty to produkty finansowe, których udzielać mogą jedynie banki. Zasady przyznawania regulowane są przez Prawo Bankowe. Instytucje te muszą przeprowadzać skrupulatną weryfikację potencjalnych klientów, polegającą między innymi na ocenie ich zdolności kredytowej i sprawdzeniu historii kredytowej. Nie ma więc mowy, że taki produkt zostanie udzielony osobie, która jest zadłużona. Banki oceniają, czy wnioskodawca będzie w stanie spłacać kredyt. Produkty te także dostępne są pod kilkoma postaciami. Najpopularniejsze są kredyty gotówkowe, które nie są celowe. Oznacza to, że nie trzeba podawać przeznaczenia środków. Tak jest w przypadku kredytów hipotecznych, mieszkaniowych i samochodowych. Muszą zostać one przeznaczone za konkretny cel, co należy też udokumentować.

Pożyczka i kredyt – główne różnice

Zasadnicze różnice między tymi produktami dotyczą m.in. regulacji prawnych. Kredyty bankowe są udzielane na podstawie Prawa Bankowego, Kodeksu Cywilnego i ustawy o kredycie konsumenckim. W przypadku pożyczek stosuje się jedynie kodeks cywilny i ustawę o kredycie konsumenckim. Różne może być także przeznaczenie środków, firmy pożyczkowe najczęściej nie wymagają podawania celu. Zasadniczą różnicą między tymi produktami są także koszty. W przypadku kredytów są one jasno określone w umowie. Jeśli dotyczą wysokich kwot, mogą być wymagane zabezpieczenia, np. w postaci hipoteki. Firmy pożyczkowe przeważnie nie stosują zabezpieczeń. Koszty udzielanych zobowiązań są więc wyższe, ponieważ są to produkty wysokiego ryzyka. Przy porównywaniu ofert bankowych i pozabankowych widać wyraźnie, gdzie jest wyższy wskaźnik RRSO, który jest kluczowy przy wybieraniu takich zobowiązań.