Jak dobrze wziąć kredyt?

Jak porównywać kredyty gotówkowe? Jakie narzędzia do porównywania kredytów?

Kredyt gotówkowy stanowi wybierany przez wielu Polaków produkt bankowy. Dzięki mniejszym niż przypadku zobowiązania hipotecznego wymaganiom jest łatwiejszy do uzyskania, często jednak również nieco droższy.  Tym bardziej warto zwrócić uwagę na koszty, jakie może generować kredyt i wybrać ten najbardziej opłacalny.

Kredyty gotówkowe — opłaty

O ile kredyt gotówkowy jest jednym z prostszych jeśli chodzi o jego otrzymanie, o tyle koszty, jakie często musimy ponieść, wybierając ten produkt finansowy, mogą nas zaskoczyć. Kredyt gotówkowy jest brany na mniejsze kwoty niż kredyt hipoteczny, co sprawia, że spłacamy go szybciej – może być przyznany na kilka lub kilkanaście lat. Ostateczna kwota kredytu ustalana jest indywidualnie w umowie bankowej, jednak warto mieć świadomość, że im krótszy okres spłaty, tym oprocentowanie będzie większe. Co prawda maksymalne oprocentowanie w przypadku kredytów bankowych ustala ustawa antylichwiarska (na ten moment mówi ona, że oprocentowanie nie może wynieść więcej niż 8 procent), to często zdarza się, że kredyt obarczony jest dodatkowymi kosztami. Wśród nich możemy wymienić między innymi opłatę za przyjęcie wniosku czy dodatkowe ubezpieczenie – które często jest wymagane. Wszystko to składa się na dodatkowe kwoty, na które możemy nie być gotowi. Rankingi i porównywarki pomogą nam w sprawdzeniu dodatkowych kosztów i wyborze najlepszej opcji.

Rankingi kredytów gotówkowych

Jednymi z najlepszych sposobów porównywania kredytów gotówkowych są rankingi. To zestawienia najlepszych ofert, jakie dostępne są na rynku w danym miesiącu. Z ich pomocą sprawdzisz różne rodzaje zobowiązań bankowych. Produkty hipoteczne, jak i kredyty gotówkowe sprawdź w rankingu na blogbank.pl, jest to obszerne porównanie ofert różnych banków zebranych w atrakcyjne zestawienie. Rankingi tworzone są przez specjalistów, którzy na bieżąco śledzą promocje bankowe i ustawiane tak, aby najbardziej atrakcyjne oferty pojawiły się na górze. Każdy ranking zawierać powinien pole, w którym wyszczególniona jest kwota kredytu, wysokość raty oraz oprocentowanie. Często w tabelkę włączone są także promocje, jakie oferuje dany kredyt – może to być darmowe oprocentowanie lub jednorazowa premia. Rankingi zawierają także przycisk, przekierowujący bezpośrednio do oferowanego kredytu. Często, żeby go uzyskać, będziemy musieli poczekać na kuriera, który będzie pośrednikiem między klientem a bankiem, dostarczając do placówki podpisaną umowę, jednak wiele banków oferuje także możliwość aplikowania o kredyt dzięki podpisowi elektronicznemu – w takim przypadku otrzymanie pożyczki może odbyć się dosłownie w kilka minut.

Porównywarki kredytów gotówkowych

Nieco inaczej niż rankingi działają porównywarki cen. O ile ranking to aktualizowana na bieżąco baza najlepszych kredytów, ułożonych pod względem atrakcyjności ofert przez specjalistów, o tyle porównywarki to zestawienie, które umożliwia podgląd poszczególnych produktów na podstawie parametrów wybranych bezpośrednio przez klienta. Korzystając z porównywarek, musisz więc wiedzieć, czego szukasz. Wybierając poszczególne parametry, możesz kierować się na przykład wielkością raty lub darmowymi produktami dodatkowymi (takimi jak ubezpieczenie czy też telefoniczna obsługa bankowa przez 24 godziny). Większość porównywarek również oferuje opcję przekierowującą bezpośrednio do strony banku.

Pośrednicy i porównywanie kredytów gotówkowych w bankach

Jeśli nie lubisz bądź nie czujesz się na siłach, by porównywać kredyty w sieci, możesz udać się do placówki swojego banku i zapytać o dedykowany kredyt gotówkowy specjalnie dla Ciebie. Zazwyczaj, jeśli posiadasz konto w konkretnym banku, jako klient możesz spodziewać się kredytu na preferencyjnych warunkach, jednak nie jest to regułą. Bywa, że w konkretnej sytuacji lepszy kredyt znajdziesz w innej placówce. Jeśli masz czas, dobrze jest pochodzić po różnych bankach i popytać o najlepsze oferty, aby później samodzielnie je porównać.

Jeśli jednak nie masz na to czasu, możesz skorzystać z pomocy pośrednika finansowego. Takie osoby działają trochę tak jak rankingi kredytów – będąc na bieżąco z ofertami banków, porównują je i proponują klientowi  produkt najbardziej dopasowany do jego budżetu.