Zanim bank wyda decyzję o tym, czy przyzna Ci kredyt lub pożyczkę, czy nie, dokładnie sprawdzi Twoją zdolność kredytową. A czy możesz ją określić samodzielnie, jeszcze przed złożeniem wniosku? Tak – pomocą Ci w tym narzędzia dostępne w internecie.
- Co to jest zdolność kredytowa?
- Jak obliczyć zdolność kredytową?
- Kalkulator zdolności kredytowej – jak działa?
Co to jest zdolność kredytowa?
W przypadku każdego klienta bank ocenia jego zdolność do spłacenia zobowiązania, co nazywane jest zdolnością kredytową. Na podstawie wielu różnych czynników wylicza, czy będziesz w stanie regularnie spłacać raty.
Każdorazowo jest to również wyliczane indywidualnie. Dlaczego? Ponieważ wpływ na to ma nie tylko Twoja sytuacja finansowa, ale również to, o jaką kwotę wnioskujesz i w jakim czasie chcesz ją spłacić. Przykładowo, możesz mieć wystarczającą zdolność kredytową do tego, aby uzyskać od banku 10 000 zł, ale już pożyczenie Ci 50 000 zł byłoby ryzykowne – wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo, że nie będziesz w stanie spłacić tej sumy. Chyba że zostanie rozbita na większą ilość rat.
No dobrze, a jak obliczyć zdolność kredytową?
Jak obliczyć zdolność kredytową?
Im o wyższą kwotę się starasz, tym więcej parametrów będzie branych pod uwagę podczas obliczania zdolności kredytowej. Najczęściej bank będzie chciał wiedzieć, jakie są Twoje miesięczne dochody oraz jaki rodzaj umowy o pracę posiadasz. Sprawdzi obecne zadłużenia, przy czym do tego liczą się nie tylko kredyty, ale również limity na karcie kredytowej lub kredycie odnawialnym.
W przypadku zobowiązań opływających na kilkadziesiąt, kilkaset złotych, do zdolności kredytowej wliczają się także miesięczne koszty utrzymania, takie jak czynsz czy rachunki. Przy czym nie będziesz musiał ich przedstawiać, ponieważ określane są one na podstawie danych z GUS-u.
Ważne jest, ile osób przebywa w gospodarstwie domowym – im jest ich więcej, tym zwiększa się obciążenie finansowe, a co za tym idzie – automatycznie zmniejsza się zdolność kredytowa.
Oprócz tego bank może wziąć pod uwagę historię kredytową, wiek klienta, jego wykształcenie, stan cywilny, wykonywany zawód oraz region, który zamieszkuje.
Kalkulator zdolności kredytowej – jak działa?
Kalkulator zdolności kredytowej jest to narzędzie, przy pomocy którego ocenisz swoje szanse na przyznanie kredytu. Na podstawie kilku informacji wylicza maksymalną kwotę zobowiązania, jaką bank mógłby Ci przyznać.
Kalkulatory mogą różnić się między sobą, najczęściej jednak wymagają podawania okresu spłaty zobowiązania, jego oprocentowania, a także typu rat. Konieczne jest wpisanie limitu na kartach kredytowych, wysokości rat innych kredytów oraz pozostałych stałych zobowiązań (jak np. alimenty). Na koniec określa się miesięczny dochód gospodarstwa oraz liczbę osób zamieszkujących go.
Na tej podstawie wyliczana jest kwota, jaką możesz uzyskać. A po co w ogóle to sprawdzać? Żeby nie tracić czasu na oferty, które nie są dla Ciebie dostępne. Jest to więc użyteczne narzędzie, od którego warto byłoby rozpocząć swoje poszukiwania.
Przy czym musisz pamiętać, że jest to jedynie symulacja, a ostateczna decyzja i tak należy od banku.
Dynamo says:
Fajnie jest sobie sprawdzić swoją zdolność kredytową, ale raczej nie sugerowałabym się podanymi wyliczeniami. Każdy bank może brać zupełnie inne rzeczy do wyliczenia zdolności kredytowej, kalkulator online to trochę jak wróżenie z fusów 😉
07/02/2023 — 13:25