Zarówno kredyty, jak i pożyczki to popularne produkty finansowe. Jedne udzielane są wyłącznie przez banki, drugie uzyskać można również w firmach pożyczkowych i parabankach. Chociaż wiele te produkty łączy, pojawiają się też różnice, które z punktu widzenia wnioskującego mają znaczenie. Co więc bardziej się opłaca: kredyt czy pożyczka?
Czym jest kredyt?
Kredyt dostępny jest w różnych rodzajach. Wśród tych najczęściej wybieranych wymienia się kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, kredyt mieszkaniowy i kredyt samochodowy. Wszystkie, poza pierwszym, są produktami celowymi. Oznacza to, że pozyskane w ten sposób pieniądze muszą być przeznaczone na konkretny cel: zakup lub remont nieruchomości albo kupno samochodu. W przypadku kredytów gotówkowych podanie celu zazwyczaj nie jest wymagane, chociaż to zależy od banku.
Co ważne, kredyty udzielane są wyłącznie w bankach. Są one regulowane Prawem bankowym i właściwie niemożliwe jest, by otrzymała go osoba z negatywną historią kredytową lub zadłużona.
Czym jest pożyczka?
Pożyczka to produkt finansowy udzielany zarówno przez banki, jak i firmy pożyczkowe lub parabanki. Cel przeznaczenia pieniędzy nie jest w tym przypadku wymagany. Pożyczkę dużo łatwiej jest otrzymać niż kredyt, szczególnie gdy chodzi o te pozabankowe. W ich przypadku wymagania są nieco mniejsze niż w przypadku banków. Firmy pożyczkowe nie muszą sprawdzać baz BIK czy KRD, stąd taka popularność pożyczek dla zadłużonych.
Różnice między kredytami i pożyczkami
Kredyty to produkty finansowe udzielane przez banki. W przypadku pożyczek można się o nie starać również w instytucjach pozabankowych. Kredyt i pożyczkę różni również okres kredytowania. Produkt w banku można wziąć nawet na 35 lat, firmy pożyczkowe udzielają takich zobowiązań maksymalnie do 48 miesięcy. Różnicą jest też kwota, o jaką można się ubiegać. W bankach może to być nawet kilkaset tysięcy złotych, a zdarza się, że i więcej, zależy, o jaki kredyt chodzi. Pożyczki udzielane przez firmy pożyczkowe dotyczą mniejszych kwot. Chwilówki to przeważnie kilka tysięcy złotych, większe kwoty dotyczą pożyczek na raty lub pożyczek w bankach. W przypadku tych ostatnich można ubiegać się nawet o kilkaset tysięcy złotych.
Różnicą jest również proces weryfikacji. Banki sprawdzają BIK, KRD, ZBP. Sprawdzają, czy potencjalny klient nie miał w przeszłości problemów ze spłatą zobowiązań, nie ma długów itp. W przypadku pożyczek pozabankowych weryfikacja zależy od firmy. Może ona sprawdzić bazy BIK, ale nie musi.
Różnicą jest także cel przeznaczenia środków. Banki wymagają tego w przypadku kredytów hipotecznych, mieszkaniowych czy samochodowych. Mniej restrykcyjne wymagania mają odnośnie kredytów gotówkowych. Firmy pożyczkowe i parabanki umożliwiają zaciągnięcie pożyczki na dowolny cel, nie muszą pytać o przeznaczenie.
Różnica między tymi produktami jest też w kosztach. Tańsze są oczywiście kredyty, ponieważ banki muszą mieć pewność, że udzielają ich osobom, które będą je w stanie spłacić, ryzyko kredytowe jest więc mniejsze. Inaczej jest w przypadku pożyczek, które dostają np. osoby zadłużone. Te produkty często obciążone są sporymi kosztami, RRSO przeważnie jest dużo wyższe niż w przypadku kredytów bankowych.
Carolina says:
Moim zdaniem to nic…. ale jak już to zdecydowanie coś 0%, jak to mała kwota na konkretny cel to kredyt do kilku tyś powinien być jeszcze okej. większym zobowiązaniom finansowym mówię kategoryczne NIE.
18/10/2022 — 12:03