Kredyt konsolidacyjny to często jedyny słuszny sposób na uniknięcie spirali zadłużeń. Jednak trzeba pamiętać, że o ten produkt mogą starać się jedynie osoby, które posiadają dobrą historię w BIK. Dlatego, jeśli myślisz o konsolidacji, zgłoś się po kredyt, zanim będziesz mieć problemy z regularną spłatą zadłużeń.
Co to jest kredyt konsolidacyjny?
Konsolidacja kredytów to połączenie kilku, często bardzo różnych, zobowiązań kredytowych w jedno. To wzięcie zupełnie nowego kredytu na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Co ważne, konsolidacji podlegają prawie wszystkie rodzaje zadłużeń: kredyty gotówkowe, hipoteczne i samochodowe, a także karty kredytowe. Ten produkt pozwala połączyć kilka rat w jedną, zupełnie nową, która zazwyczaj jest niższa od sumy poprzednich. Dlatego kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie dla osób, które są w trudnej sytuacji finansowej i chcą odciążyć swój domowy budżet. Taki produkt pozwoli na obniżenie miesięcznych rat i wydłużenie spłaty kredytu.
Czy konsolidacja kredytów jest opłacalna?
Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca? Zazwyczaj tak, ponieważ rata kredytu konsolidacyjnego z założenia powinna być niższa od sumy rat wcześniejszych kredytów. Na dodatek kredyty konsolidacyjne charakteryzują się niższym oprocentowaniem, co pomaga w odciążeniu domowego budżetu i wyjściu z długów. Ponadto zastąpienie kilku rat jedną jest bardzo praktycznym rozwiązaniem dla osób zapominalskich, którym trudno jest spamiętać terminy i wysokości spłacanych rat. Znacznie wygodniejszy okaże się dla nich jeden kredyt konsolidacyjny.
Ten produkt bankowy może pomóc niejednej osobie ustabilizować sytuację finansową i wyjść z problemów z płynnością, jednak, jak łatwo się domyśleć, posiada też swoje wady. Kredyt konsolidacyjny obniża miesięczne raty poprzez wydłużenie czasu spłaty, co z kolei sprawia, że całkowity koszt kredytu konsolidacyjnego jest wyższy niż suma kosztów pojedynczych zobowiązań. Dlaczego? Powód jest prosty, im dłuższy jest kredyt, tym więcej odsetek należy zapłacić.
Gdzie najlepiej skonsolidować kredyty?
Wybierając kredyt konsolidacyjny, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na oprocentowanie, ale również prowizję i to, czy istnieją opłaty za przedterminową spłatę zadłużeń. Warto także pamiętać, że wszystkie dodatkowe opłaty związane z zaciąganiem kredytów składają się na RRSO, dlatego to głównie tym wskaźnikiem powinniśmy się kierować, wybierając najtańszy kredyt konsolidacyjny. W poszukiwaniu najlepszego kredytu pomoże nam kalkulator kredytu konsolidacyjnego oraz internetowe porównywarki, które w jednym miejscu gromadzą najkorzystniejsze oferty na rynku.
Czy możliwy jest kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej?
Bank nie udziela kredytów konsolidacyjnych bez zdolności kredytowej. Jednak nie oznacza to, że osoby zadłużone nie mają szansy na pomoc. Na rynku dostępne są pożyczki konsolidacyjne, udzielane przez parabanki (np. SKOK-i). Takie firmy pożyczkowe prowadzą bardziej liberalną politykę weryfikacji swoich klientów, dlatego często konsolidują pożyczki również zadłużonym. Trzeba jednak pamiętać, że takie produkty najczęściej będą miały znacznie niższą wartość niż kredyt konsolidacyjny w banku.